Festival of the Arts

Festival of the Arts 2014

Congratulations to the winners at this year’s Festival of the Arts!

Best in Show: Wiilliam Lange (sculpture)
1st Place: David Perez (photography)
2nd Place: Deb Mather (basketry)
3rd Place: Sue Peoples (jewelry)
Merit: Rosemarie James (glass) and Russ Duerksen (painting).

Great job to all!

Artists

Artists with questions and concerns about participating in Festival of the Arts should contact Artistic Director Silvan Durben at This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. or 507.451.0533.

Hear from the 2014 featured artist, Joan Herzog, on the Owatonna Today Show!

Performers

We had some great performers coming to the Festival of the Arts in 2014!
Dave Williams - Saturday morning
Mare Lennon - Saturday afternoon
Paul Imholte (www.paulimholte.com) - Sunday morning
Tree Party (www.treepartymusic.com) - Sunday afternoon 

Past Winners

2013
Best of Show - Mark Hall (Glass)
1st Place - Katherine Seger (Painting)
2nd Place - Ernest Gillman (Drawing)
3rd Place - Rose Marie James (Glass)
Merit Awards - Alan Hairsine (Photography) and Dave Kolter (Sculpture)

2012 
Best of Show - Minosa Greer (Clay)
1st Place - Richard Graves (Watercolor)
2nd Place - Genny Echos (Jewelry)
3rd Place - Ernest Gillman (Drawing)
Merit Awards - Ellen Empson (Photography), Sylvia Archer (Mixed Media), Art Cittotti (Glass) and Josh Hall (Pottery) 

Festival of the Arts Winners 2012

2011

Best of Show - Art Cittotti (Glass)
1st Place - Josh Hall (Pottery)
2nd Place - Maureen Carlson (Polymer Clay)
3rd Place - Judy Hagstrom (Watercolor)
Merit Awards - Pamela Smith (Jewelry), Ning Dauffenback (Pottery), Christian Davis (Fiber Art) and Rose Marie Janes (Glass) 

2010

Best of Show - Olga Krasovska (Oil/Acrylic)
1st Place - Richard Graves (Watercolor)
2nd Place - Melissa Stenstrom (Jewelry)
3rd Place - Sean Miller (Oil/Acrylic)
Merit Awards - Adama Sow (Pottery), Maureen Carlson (Polymer Clay), Josh Hall (Pottery) and Alan Hairsine (Photography)